skip to Main Content
Officiel fanklub for Aalborg Håndbold
Glædelig Jul

Glædelig jul

Året 2020 hvor Covid-19 har “ødelagt rigtig meget 

Så blev håndboldåret 2020 afsluttet. Det skete med en sejr over SønderjyskE. Vi ender dermed efteråret på en 2. plads i Ligaen og en flot 4. plads i CL. Vi kan også glæde os over igen at skulle spille Final4, forhåbentligt med en FEEEST i BOXEN.

Champions League 2020 har budt på klubbens største udebane sejr i Vesprém og godkendte resultater mod Barcelona og Zagreb.

Drengene har dog haft lidt udfordringer i den hjemmelige liga i denne sæson. Men når sæsonen starter op igen efter nytår, så jagter vi naturligvis den 1. plads i Ligaen, mere succes i CL og pokalen til Final4.

Vi håber at der kommer mere kontrol over Coronaen og vi igen snart kan se en masse af jer i Jutlander Bank Arena og dele en masse håndboldoplevelser med jer i 2021!

Vi vil gerne sige glædelig jul, samt et godt nytår til alle vores medlemmer og deres familier.

Billedet er vores “tillykke med de ti års fødselsdag”´s hilsen til Aalborg Håndbold. Desværre blev den spændt ud på tommer tribuner, frem for at blive hejst op i bagnettet, hvor alle supporterne kunne have nydt synet af det. MEN vi kommer stærkt tilbage.

Back To Top